Kaşe Nedir?

Kaşe firmaların veya kişilerin bir belgeyi onaylaması, hangi şahısa ait olduğunu belirtmek için kullanılan kanuni bir zorunluluktur. Kaşeler standart siyah renkte de olabilir renkli de olabilir. Kaşelerin renkleri siyah, kırmızı, mavi ve yeşildir. Aynı kaşede bu 4 renkte kullanılabilir. Birden fazla renkte olan kaşeler tek renkli kaşelere göre daha göz alıcı daha farklı ve okunabilir durmaktadır. Çok baskı alınan sektörler hastane, otel, hava yolu ve lojistik firmaları bu tür kaşeleri tercih etmektedir. Otomatik kaşeler mürekkebi kendi üstünde ve tek basışta mürekkeplemeyi ve baskıyı sağlayan oldukça pratik bir araçtır. Kaşede Bulunması Gerekenler: Yeni kanun gereği bazı bilgilerin olması zorunlu hale gelmiştir.

İsmi ve unvanı; Kaşesi yapılacak olan işletmenin ismi ve unvanı kaşenin görülebilecek bir yerinde daha büyük yazılmalıdır.
Şirketin sicil numarası; Kaşede olması zorunlu olan bilgilerden bir tanesi de sicil numarasıdır.
Vergi dairesi ve numarası; Firmanın vergi dairesi ve numarası da olması zorunlu olan bilgiler arasındadır.
İşletmenin bilgileri; Kaşede olması zorunlu olan diğer bilgiler ise işletmenin adresi, işletmenin numarası bu bilgilerin kaşede olması gereklidir.


Mühür ve Kaşe Arasındaki Fark:

  • Mühür; Kişinin ve bir kuruluşun adını yada sanının tersine kazılı bulunduğu, metal, lastik gibi şeylerden yapılmış araç, damga. Noterden onaylı alındığı takdirde imza yerine geçen mühürdür.
  • Kaşe; Günlük hayatta kullanılan plastik olan da kaşedir. Günümüzde kullanım alanı genellikle yazışmalar ve ticari faaliyettir.